ладно кафе со сладолед

Ладно кафе со сладолед

Мириса на лето, на ладно кафе, сонце, тераса… Температурите се покачуваат и сите ние полека топлото кафе го заменуваме со чаша ладно кафе кое е погодно за летните горештини.

Ако сте љубител на кафе ви предлагаме да го пробате одличниот рецепт за вкусно ладно кафе со сладолед. Ова кафе е избор на блогот Kuhinjica Mignone, а со сигурност ќе ве освежи во топлите денови.

Состојки:

  • 150 мл ладно кафе
  • шеќер по желба
  • 1-2 топки сладолед од ванила
  • слатка павлака
  • рендано чоколадо или чоколадни трошки за декорација

Подготовка:

  1. Кафето сварете го, засладете го по желба и оставете го да се излади.
  2. Во висока чаша ставете го изладеното кафе (без талог) и додајте 1 до 2 топки сладолед од ванила. Над сладоледот ставете изматена слатка павлака. Декорацијата завршете ја со рендано чоколадо или чоколадни трошки.
  3. Припременото ладно кафе со сладолед послужете го веднаш и уживајте!
ладно кафе

Сподели: