Малиџано од црвени пиперки

Малиџано е вкусен специјалитет кој ние обожаваме да го јадеме во текот на зимата, а знаеме дека рецептот варира зависно од навиките во различните краеви на нашата земја. Секој има свој начин на подготовка, а ние ви го предлагаме нашиот испробан рецепт за малиџано, кое го правиме од црвени пиперки и неколку други состојки кои можете да ги прочитате во рецептот подолу.

малиџано од црвени пиперки

Состојки:

 • 1 вреќа црвени пиперки (околу 25-30 кг пиперки)
 • 10 средно големи модри патлиџани
 • 1.5 – 2 литри масло
 • 100 грама шеќер
 • околу 50 мл винска киселина
 • сол по вкус
 • 5 лажици сенф.

Подготовка:

 1. Пиперките се најпрво мијат, па им се отстрануваат дршките и семките.
 2. Така припремените пиперки се печат и се собираат во поголем сад затворен со капак за што подобро и полесно лупење.
 3. Излупените пиперки, исчистени од заостанатите семки и црни лушпи, се процедуваат неколку часа или најдобро е да се остават преку ноќ.
 4. Исцедените пиперки се мелат ситно со рачна машина и се ставаат на оган да се пржат.
 5. Откако течноста од пиперките ќе испари и се запжрат, се додаваат претходното припремените модри патлиџани. Тие се припремаат така што се лупат, се печат во рерна и се мелат.
 6. Повторно кратко се пропржува, а потоа се додаваат маслото, киселината, шеќерот и солта. Добро се меша.
 7. Пржењето се одвива околу 2 часа со повремено мешање за да не запече дното, а можете да препознаете дека е готово кога малиџаното е доволно густо и се „лепи“ на дрвената лажица со која мешате или пак останува трага по дното на тенџерето при мешањето.
 8. На 10-тина минути пред крајот на пржењето се додава сенфот.
 9. Готовото малиџано од црвени пиперки, додека е жешко се собира во тегли затоплени на 50 степени, добро се затвора и така затворени се оставаат да стојат на истата температура уште 15-20 минути.

Сподели: