мафини со портокал и бадеми

Мафини со портокал и бадеми

Мали и слатки, создадени да ги задоволат и најпребирливите. Извонредната комбинација на портокал и бадеми, преточена во мали колачиња. Па, драги читатели ако сакате да се заблажите со нешто сочно и вкусно, пробајте ги овие мали мафини со портокал и бадеми.

Подготовката е едноставна, направете ги и поканете ги најблиските на дегустација!

мафини со портокал

Состојки:

 • 125 гр омекнат путер
 • 75 гр шеќер
 • 1 голем портокал (кората се ренда ситно, а сокот се цеди)
 • 2 јајца на собна температура
 • 1 чаша брашно
 • ½ ќесичка прашок за печиво
 • 100 гр мелени бадеми
 • шеќер во прав за декорација.

Подготовка:

 1. Пуштете ја рерната да се загрева на температура од 180 степени.
 2. Калапот за мафини намрсете го или пак во празнините ставете хартиени корпици за колачи. За подготовка на овие мали мафини најдобро е да користите калат со поголем број на празнини, така што капацитетот на една празнина да биде 2 лажици.
 3. Во сад за матење ставете ги путерот, шеќерот и ренданата кора од портокал. Изматете со миксер за време од 3 до 5 минути додека се добие хомогена и густа смеса.
 4. Во садот додајте го едното јајца и продолжете со матењето. Потоа, додајте го и другото јајце. Изматете за да се добие хомогена смеса.
 5. Брашното, прашокот за печиво и мелените бадеми ставете ги во длабок сад. Измешајте ги со лажица.
 6. Во садот со матените јајца и путерот, додајте го цедениот сок од портокал. Потоа, постепено додавајте од смесата со брашното и мешајте со лажица додека состојките се соединат.
 7. Од смесата ставајте во калапот, така што потребно е да пополните ¾ од висината на празнините или хартиените корпици.
 8. Мафините ставете ги да се печат во загреаната рерна за време од 10 до 15 минути. По потреба и во зависниот од големината на калапот за мафини, продолжете со печењето.
 9. Печените мафини со портокал и бадеми оставете ги да се изладат за време од 5 минути, а потоа извадете ги од калапот.
 10. Оставете ги целосно да се изладат, а потоа послужете ги. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Овесни мафини со јаболка без брашно.

Сподели: