Мафини со чоколадо, ореви и брусница

Совршен спој на чоколадо, ореви и брусница, за супер слатко уживање! Нашите автори се едни од најкреативните готвачи во кујната и секојдневно приготвуваат најубави домашни рецепти. Овој пат на предлог од Катерина го споделуваме рецептот за мафини со чоколадо, ореви и брусница.

Има многу причини зошто ги обожаваме мафините, било тоа да се слатки или солени. Речиси секогаш лесно се приготвуваат, не се лепат на тавата и имаат совршен изглед.

мафини со чоколадо, ореви и брусница

Состојки:

 • 3 јајца
 • 180 гр кафеав шеќер
 • 150 гр путер
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 130 гр пченично брашно
 • 100 гр брашно од хељда (во замена може да користите пченично брашно)
 • 60 гр ореви
 • 50 гр сува брусница
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • ½ ќесичка прашок за печиво.

За посипување:

 • по потреба шеќер во прав.

Подготовка:

 1. Во сад на пареа ставете го чоколадото и путерот. Мешајте ги додека се растопат.
 2. Откако ќе се растопат, садот тргнете го од огнот и оставете ја чоколадната смеса кратко да се излади.
 3. Во сад за матење ставете ги јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер. Изматете ги со миксер додека шеќерот се растопи и се добие густа смеса.
 4. Во длабока чинија измешајте ги двата вида брашно и прашокот за печиво. Потоа, додајте ги во садот со изматените јајца. Измешајте убаво со жица за матење.
 5. Во садот, додајте го растопеното чоколадо со путер. Измешајте ја убаво смесата, па додајте ги крупно сечканите ореви и брусницата. Повторно измешајте.
 6. Во секоја вдлабнатина од калапот за мафини ставете од смесата. Калапот ставете го да се пече во загреана рерна на 180 степени, за време од 20 до 25 минути.
 7. Испечените мафини со чоколадо оставете ги малку да се изладат, а потоа посипете ги со шеќер во прав. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Брзи мафини со путер од кикирики.

Сподели: