Пица со бел фил и спанаќ за 10 минути - протеински топинг

Пица со бел фил и спанаќ за 10 минути – протеински топинг

,,Обожавам да правам нови и вкусни комбинации, а пред сѐ нутритивно богати! Овој пат смислив поинаква пица со бел фил која ќе ве угости добро и ќе ви биде идеална замена на стандардниот пица вкус.”  – срдечно споделува Катерина Шамбевска Спасеновска од нашиот тим.

,,Заради експресно брза подготовка, искористив готово тесто, а по желба може да си приготвите и сами по свој вкус. ” – додава  Катерина, а за повеќе интересни рецепти од неа, погледнете го нејзиниот Инстаграм профил @katerina.shambevska.

Пица со бел фил и спанаќ за 10 минути - протеински топинг

Состојки:

*За една пица:

 • готово тесто за пица
 • 1-2 лажички путер
 • 5-6 листови спанаќ зависно од големината
 • 5-6 лажички изварка
 • 5-6 лажички протеински јогурт
 • 2-3 лажици Кораб рендано биено сирење
 • неколку ленти кашкавал по вкус
 • по желба, прстофат сол и црн пипер
 • 1 јајце.

Подготовка:

 1. Тестото прво премачкајте го со путерот – за полесно размачкување оставете го да постои на собна температура.
 2. Листовите спанаќ измијте ги и нежно притиснете ги меѓу 2 слоеви на кујнска крпа да се исушат, па наредете ги врз тестото премачкано со путер.
 3. Потоа, рамномерно распоредете ги изварката, протеинскиот јогурт, биеното сирење и кашкавалот.
 4. По желба посолете и додајте црн пипер, ќе му даде посебен шарм на јадењето.
 5. Вака припремената пица со бел фил печете ја во загреана рерна на 250 степени прво 6 минути, па извадете ја, скршете јајце и печете ја уште 4 до 5 минути. На здравје!

Совети плус:

 • Јајцето немојте да го препекувате оти ќе се стврдне и ќе биде тегаво за јадење штом се излади.
 • Протеинскиот јогурт може да го замените со павлака или Natura krem од Млекара Тетово.
 • Ако ми го пробате рецептот не пропуштајте да споделите со мене, ќе ми значи да слушнам како ви се допаѓа мојата креативност во кујната.
Пица со бел фил и спанаќ за 10 минути - протеински топинг

Препорака од авторот:

За повеќе испробани рецепти разгледајте ги моите профили каде објавувам рецепти креирани во мојата кујна и заследете ме:

Автор на рецепт и фотографии: Катерина Шамбевска Спасеновска@katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Гурманска брза салата.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Поддржан рецепт.

Сподели: