Полнети кифлички со изварка

Полнети кифлички со изварка

Меки, сочни и ароматични! Баш вака можеме да ги опишеме преубавите кифлички со изварка кои ги приготви Катерина.

Сигурно ви го привлекоа вниманието, па не двоумете се да ги направите уште денес. Рецептот е испробан, а состојките кои ви се потребни се едноставни и најверојатно ги имате во кујната. Нека замириса домот на топли печени кифлички со кои ќе се израдуваат сите!

полнети кифлички со изварка

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • ½ коцка свеж квасец
 • 60 мл масло
 • 3 лажици кисела павлака
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • околу 250 мл топла вода.

За фил:

 • 250 гр рикота или изварка
 • 1 ½ лажица сечкан магдонос
 • лук по вкус.

Други состојки:

 • по потреба путер
 • по потреба сусам, ленено семе
 • 1 јајце.

Подготовка:

 1. Во сад за месење ставете ги брашното, квасецот, маслото, киселата павлака, солта, шеќерот и топлата вода. Замесете средно меко, не лепливо тесто.
 2. Садот за месење покријте го со кујнска крпа и оставете го да нарасне.
 3. Лукот издробете со помош на преса или ситно исечкајте го.
 4. Во длабок сад ставете ја изварката, сечканиот магдонос и лукот. Посолете по вкус и добро измешајте го филот.
 5. Откако тестото ќе нарасне, поделете го на 27 топчиња. Притоа групирајте на 9 места по 3 топчиња.
 6. Земете едно топче и со помош на сукало исучете го во форма на правоаголник.
 7. По должината нанесете од филот со изварката и завиткајте како ролат.
 8. Направете го истото и со други 2 топчиња.
 9. Од трите мини ролати сплетете плетенка, на која потоа ќе и ги споите краевите. На овој начин треба да добиете кифлички како на сликата.
 10. Истата постапка повторете ја и со другите топчиња.
 11. Готовите кифлички наредете ги во намрсен плех.
 12. Премачкајте ги со разматено јајце, нанесете парчиња путер и посипете ги со сусам и ленено семе.
 13. Печете ги во загреана рерна на температура од 200 степени за време од 30 минути (зависно од рерната).
 14. Печените кифлички со изварка извадете ги од рерната и покријте ги со чиста кујнска крпа. Оставете ги да се изладат за време од 5 до 10 минути, а потоа послужете ги. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Брзи кифлички без нараснување.

Сподели: