плетена тегната питаа

Посна плетена тегната пита (мазник) со спанаќ и праз

Е ваква убава пита не сте пробале! Благодарение на Катерина, сега ќе може да уживате во вкусот на убавата посна, плетена тегната пита (мазник) приготвен со фил од спанаќ, праз и суви црвени пиперки.

Сигурно ќе се сложите со нас, дека питава Катерина ептен ја погодила. Па, што ви останува? Ајде во кујната и започнете со креирање на една од највкусните пити. Сигурни сме дека ќе им се допадне на целото семејство, а и на пријателите.

плетена тегната пита

Состојки:

 • 600 грама брашно
 • 1 лажичка сол
 • 3 – 4 лажици масло
 • прстофат шеќер
 • по потреба топла вода (за замесување на тестото).

Фил:

 • 1 страк праз
 • 250 грама спанаќ
 • 2 суви пиперки
 • по потреба масло, сол
 • масло за попрскување на корите.

Подготовка:

 1. Во сад за месење ставете ги брашното, солта, маслото и шеќерот. Измешајте ги со лажица. Потоа постепено додавајте ја водата и замесете средно меко тесто.
 2. Поделете го тестото на 6 топчиња.
 3. Секое топче исучете го во мала кора.
 4. Премачкајте ги малите кори со масло и оставете ги да стојат 20 минути.
 5. Во меѓувреме подгответе го филот.
 6. Во тава на оган ставете малку масло и додајте ги сечканиот праз и сечканите суви пиперки.
 7. Откако празот ќе омекне додајте го спанаќот исечкан на парчиња. Посолете и пропржете уште малку, колку спанаќот да го намали волуменот и испари водата која што ја пушта.
 8. Работната маса покријте ја со чаршав.
 9. Земете една кора и со раце растегнете ја колку што можете потенко.
 10. Попрскајте ја кората со масло и нанесете од филот.
 11. Со помош на чаршавот завиткајте ја кората во ролат и оставете ја настрана.
 12. Повторете ја постапката и со друга кора.
 13. Вака приготвените 2 кори исплетете ги една со друга и завиткајте ги во вид на полжав.
 14. Истото направете го и со останатите 4 кори, со тоа што во плехот ќе ги нанесувате во продолжение на веќе нанесените кори во плехот.
 15. Целата пита попрскајте ја со масло и печете ја во загреана рерна на 200 степени додека убаво зарумени. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Мазник – традиционална тегната пита.

Сподели: