Посна чорба од компири, грашок и морков - без масло 1

Посна чорба од компири, грашок и морков – без масло

Ги обожаваме рецептите на Невена и со радост ги споделуваме со вас! Време е на пости, па еве еден предлог за вкусна посна чорба од компири, грашок и морков, и тоа подготвена без масло.

Може да ве интересира: Рецепт за посна чоколадна торта без масло и Посна алва (без масло).

Посна чорба од компири, грашок и морков - без масло 2

Состојки:

 • 700 гр компири
 • 150 гр замрзнат грашок
 • 2 големи моркови
 • 1/2 главица кромид
 • 2-3 гранчиња магдонос
 • 1-1.2 л вода
 • 1 лажиче мешан сув зачин
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Компирите и морковите измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на помали коцки, а кромидот и магдоносот на поситно.
 2. Заедно со грашокот ставете ги во тенџере, додајте ја водата и зачините по вкус.
 3. Оставете ги да варат околу 15- 20 минути додека компирот омекне.
 4. Кога омекнал извадете на страна неколку компири и изгмечете ги со вилушка. На овој начин на чорбата ќеи дадете убава густина.
 5. Вратете ги во садот со чорбата и оставете ја да повари уште 2-3 минути, а потоа послужете ја, со лепче или салата по ваш избор.

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Домашни посни лепчиња без масло.

Сподели: