рецепт за најубавите божиќни колачи

Рецепт за најубавите Божиќни колачи

Време е на празници и раскошни трпези! Сигурно веќе го имате испланирано вашето празнично мени, но сѐ уште има време да ги изненадите вашите најблиски со вкусен и декоративен десерт. А сигурни сме дека овие Божиќни колачи ќе бидат омилени на најмалите во семејството.

Празниците се одлична можност да експериментирате во кујната и да ги подготвите омилените јадења. Разубавете ја вашата трпеза и послужете ги вашите најблиски со најубавите Божиќни колачи кои се топат во уста. Посакајте им добро здравје, успех и среќа во Новата 2022 година!

божиќни колачи

Состојки:

 • 250 г брашно
 • 75 г шеќер
 • 150 г путер
 • 80 г мелени бадеми
 • 1 јајце
 • прстофат сол
 • 50 г мармалад од кајсии (или вкус по избор)
 • 1 лажичка рум.

За наросување:

 • шеќер во прав

Подготовка:

 1. Во подлабок сад ставете ги брашното, шеќерот, путерот, мелените бадеми и јајцето. Додајте малку сол и замесете тесто. Тестото завиткајте го во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер 60 минути.
 2. Извадете го тестото од фрижидер и на работната површина, со сукало развлечете кора со дебелина од 4-5 мм. Ако тестото ви се лепи, на работната површина ставете малку брашно.
 3. Со калапи извадете тркалезни форми. На половината од нив, во средината, со калап по желба, направете отвор. Редете ги во тава обложена со хартија за печење.
 4. Ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 180 степени околу 12 минути. Испечените колачи извадете ги од рерна и оставете ги да се изладат.
 5. Откако ќе се изладат, земете едно крукче, премачкајте го со џем и поклопете го со парче на кое има отвор. Постапката повторувајте ја додека имате колачи.
 6. Вака подготвените колачињата наросете ги со шеќер во прав и послужете ги. Уживајте во вкусот!

Ви препорачуваме да прочитате: 7 трикови за полесна подготовка на празнични десерти.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: