Рецепт за посни американски палачинки 1

Рецепт за посни американски палачинки

Веруваме дека во време на пости овој рецепт за посни американски палачинки ќе ви користи и тоа како. Многу лесно се подготвуваат, а вкусот воопшто нема замерка.

Ви припремивме супер рецепт со кој, зависно од големината во која ќе ги правите палачинките ќе добиете 13-16 палачинки.

Може да ве интересира: Мини кафе палачинки.

Рецепт за посни американски палачинки 2

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 75 гр кафеав шеќер
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 75 гр маргарин
  • 1 лажица ванилин екстракт или 1 кесичка шеќер
  • 530 мл соино, бадемово или оризово млеко.

Подготовка:

  1. Во поголем чист сад ставете ги прво сувите состојки. Измешајте го брашното со печивото и шеќерот.
  2. Потоа додајте го млекото, маргаринот и ванилиниот екстракт.
  3. Со помош на миксер убаво изедначете ја смесата, а потоа употребете мерица за дозирање или црпалка и определете колку големи сакате да бидат палачинките. Препорачуваме да употребувате количина на половина црпалка доколку е поголема или полна црпалка ако станува збор за помала.
  4. Палачинките се испечени кога ќе се појават меурчиња на горната страна. Од прилика за 3-4 минути е доволно за секоја страна, а огност треба да биде тивок. Сервирајте со мед или мармалад и уживајте. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за највкусните американски палачинки.

Сподели: