Салата со јајца и кисели краставички

Доколку ви сте љубител на кремасти салати ви предлагаме да ја пробате оваа салата со јајца и кисели краставички. Може да ја послужите како прилог со ручекот или да ја ставите во сендвич направен од интегрално лепче во комбинација со марула и кашкавал. Брзо се припрема, а е многу вкусна!

Оваа салата со јајца, кисели краставички и прелив од сенф и мајонез е вегетаријанска и не содржи глутен.

салата со јајца

Состојки:

 • 5 јајца
 • 5 кисели краставички
 • 1 лажица мајонез
 • 1 мала лажичка сенф
 • 2 лажици од течноста на киселите краставички
 • сол и црн пипер по вкус
 • млади листови нане за декорација.

Подготовка:

 1. Јајцата ставете ги во тенџере со вода, да се варат. Штом водата во тенџерето ќе зоврие варете ги 8 до 10 минути. Варените јајца оставете ги кратко време да се изладат, а потоа излупете ги и исечкајте ги на коцки.
 2. Киселите краставички исечкајте ги на коцки. Јајцата и краставичките ставете ги во чинија и наросете сол и црн пипер.
 3. Во мал длабок сад ставете ја лажицата мајонез, сенфот и течноста од киселите краставички. Измешајте ги за да добиете хомогена смеса.
 4. Во садот со јајца и краставички, додадете го преливот со мајонез и измешајте.
 5. Подготвената салата со јајца и кисели краставички декорирајте ја со млади листови нане. На здравје!

Препорака од авторот:

Ти се допадна рецептот? Ако си во потрага и по други испробани рецепти и идеи, посети ги моите профили на социјалните мрежи и пронајди ја твојата инспирација. Разгледај и заследиме на:

Може да те интересира: Готвиме со Марија Кочовска: Медитерански мезе залачиња со кремаст песто сос.

Сподели: