шпагети болоњезе

Шпагети со болоњезе сос

Болоњезе е познат италијански сос, кој се приготвува од мелено месо, а потекнува од Болоња, Италија. Традиционално овој сос се служи со таглиатели, но може да се послужи и со останатите тестенини како шпагети и макарони.

Карактеристично е тоа што болоњезе сосот се припрема со кромид, целер, морков, мелено или ситно сечкано телешко месо со мал додаток на свинско месо, црвено вино и мала количина на доматно пире или домати.

шпагети болоњезе

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 6 ленти чадена ситно сечкана сланина
 • 2 главици ситно сечкан кромид
 • 3 чешниња сечкан лук
 • 2 ситно сечкани моркови
 • 1 сечкано стапче целер
 • 1 кг мелено телешко месо
 • 2 чаши црвено вино
 • 800 грама варени сечкани домати
 • 2 свежи или суви лаворови листови
 • сол и свежо мелен црн пипер
 • 800 грама шпагети или тестенини по избор
 • свежо рендан пармезан за сервирање.

Подготовка:

 1. Во нелеплива тава на оган, на средна температура ставете го маслиновото масло да се загрее. Потоа додајте ја ситно сечканата сланина и пропржете ја додека добие златеста боја.
 2. Во тавата додајте ги ситно сечканиот кромид, лук, моркови и пржете ги додека омекнат. Потоа, додајте го меленото месо, зголемете ја температурата и пржете го месото додека добие кафеава боја.
 3. Во тавата налејте го црвеното вино и варете додека волуменот на сосот се намали за една третина. Намалете ја температурата и додајте ги доматите, целерот и лаворовите листови. Посолете по вкус и зачинете со мелен црн пипер, а потоа тавата покријте ја со капак, повремено мешајте и оставете го сосот да се динста на тивок оган за време од 1 до 1 ½ час, додека се згусни.
 4. Во сад со зовриена вода, ставете ги шпагетите и сварете ги. Техниката за најдобро варење на шпагети прочитајте ја тука.
 5. Варените шпагети, исцедете ги и ставете ги во чинии за сервирање. Врз шпагетите ставете пармезан и додајте од болоњезе сосот. На крај, ставете повторно пармезан и зачинете со црн пипер.
 6. Добар апетит!

Сподели: