Едноставна, посна крем чорба од шампињони

Поедноставна и не може да биде! Во тенџере ставаш сечкани шампињони, компири и морков, додаваш вода, зачинуваш, вариш и блендираш. Тоа е тоа! Од кујната на Невена ни доаѓа супер предлог за посна крем чорба од шампињони.

На кратко веќе го прераскажавме рецептот, но подолу подетално прочитајте и пригответе ја чорбата како вистински професионалец.

посна крем чорба од шампињони

Состојки:

 • 300 гр свежи шампињони
 • 500 гр компири
 • 1 мал морков
 • 2 чешниња лук
 • ½ мала лажичка мајоран
 • 2-3 лажици сечкан магдонос
 • по вкус сол и мелен црн пипер
 • 1 л вода
 • 5 лажици масло.

Подготовка:

 1. Шампињоните исечете ги на тенки ливчиња.
 2. Компирите излупете ги и исечете ги на плочки, а морковот ситно исечкајте го.
 3. Во тенџере на оган ставете го сечканиот зеленчук, додајте ги зачините, маслото и водата. Тенџерето ставете го на оган да се вари околу 20 минути додека омекне зеленчукот. Тенџерето тргнете го од огнот и оставете го кратко да се излади. Чорбата испасирајте ја со рачен блендер.
 4. Чорбата вратете ја на огнот да повари уште 2-3 минути. Топлата посна крем чорба од шампињони послужете ја со потпечен леб и салата. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви предлагаме да прочитате: Лесна чорба од печурки со мајчина душица.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: