Мафини со тиквички и пармезан 1

Мафини со тиквички и пармезан

Кој обожава мафини? Време е за нова супер идеја за појадок во топлите летни денови! Во нашата кујна креиравме рецепт за сочни и вкусни мафини со тиквички и пармезан.

Тиквичките се симбол на летото и може да се приготват на различни начини. Досега сме правеле здрави печени ќофтиња со модри патлиџани и тиквички, а овој пат се одлучивме да направиме мафини. Приготвивме две варијанти со јогурт и пармезан и мафини без млечни производи. Подеднакво се вкусни, па време е да ги пробате.

Мафини со тиквички и пармезан 2

Состојки:

Подготовка:

  1. Тиквичките излупете ги, изрендајте ги на крупната страна на рендето, посолете ги и оставете ги 10 минути. Потоа добро исцедете ги.
  2. Јајцата изматете ги со миксер додека се добие густа смеса. Во длабок сад измешајте ги брашното, прашокот за печиво и содата бикарбона.
  3. Во садот со јајцата додајте ги јогуртот и ладно цеденото сончогледово масло. Измешајте и додајте ги исцедените тиквички. На крај, додајте ги брашното, пармезанот и сечканиот свеж копар. Доколку немате свеж копар можете да користите и сув копар. Смесата измешајте ја добро за да се соединат состојките, а по потреба посолете ја.
  4. Калапот за 12 мафини добро намрсете со ладно сончогледово цедено масло. Во случај калапот да лепи, ставете хартиени корпици за мафини. Во секој отвор ставете од смесата во висина од 2/3 од калапот. Врз мафините наросете ленено семе.
  5. Мафините печете ги за време од 30 минути во загреана рерна на 200 степени, додека поруменат.
Мафини со тиквички и пармезан 3

Совет плус: Тиквичките убаво исцедете ги, а во спротивно може да добиете влажно тесто во внатрешноста на мафините. Подобро е мафините да ги печете во нелеплив калап, без хартиени корпици.

Ви предлагаме да прочитате: Крцкави печени компири со зачини.

*Спонзориран рецепт

Сподели: