печена пастрмка во рерна

Печена пастрмка во рерна

Лесен рецепт идеален за време на пости! Пастрмката се смета за кралска риба. Нејзиниот нежен вкус и бројните придобивки за здравјето ѝ даваат место на пиедесталот меѓу рибите. Ако сакате да се храните здраво и да направите промена на вашето секојдневно мени, пробајте го овој рецепт за печена пастрмка во рерна. Превкусна и брза за подготовка!

Одличниот вкус заедно со високата хранлива вредност ја прават оваа риба добредојден гостин на нашите трпези. Печената пастрмка во рерна е едноставно јадење што секој може да го направи и тоа со само неколку состојки.

печена пастрмка

Состојки:

 • 4 парчиња пастрмка
 • 1 главица кромид
 • 3-5 чешниња лук
 • 1 морков
 • 1 домат
 • бело вино
 • магдонос, рузмарин, ловоров лист
 • 1 лимон
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • сол и црн пипер во зрно по вкус.

Подготовка:

 1. Пастрмките оставете ги да се одмрзнат, а потоа исчистете ги и посолете ги. Пресечете ги во внатрешната страна.
 2. Кромидот, магдоносот и лукот ситно исечкајте ги. Морковот изрендајте го на покрупната страна од рендето. Додајте 1 лажица масло, црн пипер, сол и измешајте.
 3. Со подготвената смеса наполнете ги пастрмките.
 4. Тавата за печење премачкајте ја со масло. Наредете ги пастрмките во тавата и попрскајте ги со маслиново масло. Врз рибата ставете и неколку тенки кругови кромид. Во тавата додајте малку бело вино, црн пипер во зрно, рузмарин и ловоров лист. Ставете и домат исечкан на кругови.
 5. Вака подготвените пастрмки печете ги во загреана рерна на 200 степени додека поруменат.
 6. За време на печењето, врз нив повремено поливајте ги со течноста од тавата.
 7. Печените пастрмки послужете ги додека се топли со гарнир по желба.

Совети плус:

 • Пред печењето ставете тенки парчиња лимон врз рибата. На тој начин кожата нема да си исуши и рибата ќе биде сочна.
 • А доколку ставите парчиња лимон и под рибата таа нема да се залепи на дното.

Ви препорачуваме да прочитате: 7 најздрави видови на риба според нутриционистите.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: