пилешки крилца со чили и лимета 1

Печени пилешки копанчиња од крилца на мексикански начин

Пикантни и крцкави! Направете ги највкусните печени пилешки копанчиња од крилца на мексикански начин и за миг отпатувајте во Мексико. Брзи за подготовка и со богат вкус во кој ќе ужива целото семејство. 

Чили, лук во прав, малку мед за карамелизација и ароматична кора од лимета (зелен лимон) се главните состојки кои ја прават совршената комбинација за подготовка на овие пилешки крилца! Ветуваме одличен вкус и ве предизвикуваме да го испробате и овој рецепт.

крилца на мексикански начин

Состојки:

 • 1,3 кг пилешки копанчиња од крилца од Слога
 • 1/4 чаша мед
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица чили зачин
 • 2 мали лажички сол
 • 1 мала лажичка лук во прав
 • рендана кора од 3 лимети (за замена може да се користи кора од лимон).

Подготовка:

 1. Во длабок сад ставете ги пилешките копанчиња од крилца, претходно одмрзнати и исчистени.
 2. Во садот додајте ги останатите состојки и убаво измешајте.
 3. Тавата обложете ја со хартија за печење и наредете ги припремените пилешки крилца. Внимавајте да има место помеѓу нив и да не се допираат.
 4. Печете во претходно загреана рерна на 230 степени 40 минути. 15 минути откако сте започнале со печењето, крилцата свртете ги од другата страна, па печете уште 15 минути. 5-10 минути пред да бидат готови, свртете ги уште еднаш. Целта на вртењето е да не изгорат и да не се залепат поради медот.
 5. Послужете ги додека се топли. Печените пилешки крилца на мексикански начин може да ги сервирате со магдонос и црвени чили пиперки сечкани на кругови, како и со омилената свежа или кремаста салата.

Наша препорака:

Кога станува збор за пилешко месо, наш избор се Слога. Долгогодишното искуство, квалитет и традиција ги прават производите на Слога задолжителен дел на секоја трпеза. Во нивната палета на пилешки производи може да се сретнат пилешки крилца, пилешки копани, пилешки стек, пилешки копани без коскапилешки копан со наткопанпиле и други. Посетете ја нивната веб страница или Facebook фан страница и разгледајте подетално кои производи ги нудат!

пилешки крилца во мексикански сос

Ви препорачуваме да прочитате: Гурмански специјалитет – пилешко Киев.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: