Посна салата од компири и праз

Ви треба инспирација за посна салата? – Имаме супер идеја за едноставна, вкусна и посна салата од компири и праз која сигурно ќе ја обожавате! Лесно и брзо се подготвува, а вкусот е одличен. Збогатете го празничното мени со уште еден посен деликатес и декорирајте ја трпезата на уникатен начин. Уживајте во празниците и светот на вкусовите!

Секоја домаќинка со голема желба ја припрема празничната трпеза, па затоа убавите и едноставни рецепти се добредојдени. Оваа посна салата од компири и праз е токму таква, од неколку состојки и за брзо време. Можете да ја направите како дел од некоја празнична трпеза или едноставно како посен оброк во кој максимално ќе уживате.

Може да ве интересира: 3 начини за празнична декорација на салфетки – ѕвезда, лист и круна.

посна салата со компири и праз

Состојки:

  • 3 средно големи компири
  • 1 поголем страк праз
  • 200 г посен мајонез
  • морска сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

  1. Во подлабок сад ставете ги претходно измиените компири и варете ги нелупени. Оставете ги кратко да се изладат, а потоа излупете ги и исечете ги на помали коцки.
  2. Празот измијте го, исчистете го и исечкајте го на ситни парчиња. Посолете го по вкус и малку изгмечете го со рацете, па додајте го во садот со компирите.
  3. Додајте 200 г посен мајонез и црн пипер по вкус. Убаво измешајте.
  4. Подготвената салата сервирајте ја и декорирајте ја со свеж магдонос по желба. Уживајте!

Совети плус:

  • По желба, може да ја намалите или зголемите дозата во зависност од намената.
  • Може да ја послужите и како посен оброк со парче печен леб.

Ви препорачуваме да прочитате: Посна крем салата со наут.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: