Похувани пилешки прсти со сусам и ленено семе

Домашните пилешки прсти се одлични за мезе со пријателите и чаша ладно пиво, на кои ретко кој може да остане рамнодушен.

Рецептот за крцкави пилешки прсти похувани во смеса со сончоглед и ленено семе ни го испрати Даниела, а можете да ги послужите во комбинација со салата или сос по желба, со што ќе добиете вистинско гурманско задоволство.

пилешки прсти

Состојки:

 • 500 гр пилешки стек
 • 1 јајце
 • 150 гр лебни трошки
 • 4-5 лажици сусам или лупен сончоглед по желба
 • 4 лажици мелено ленено семе
 • 1 лажица сенф
 • 2 лажици кисела павлака
 • масло за пржење по потреба.

Подготовка:

 1. Пилешкиот стек се мие и се сече на парчиња, со големина според вашата желба. Наш предлог е да го исечете на ленти со дебелина од 1 см.
 2. Во посебен сад се мешаат лебните трошки, ленот и сончогледот.
 3. Јајцето се става во длабока чинија и се разматува со виљушка. Потоа во садот со јајцето се додаваат павлаката, сенфот и убаво се меша смесата за да се соединат состојките.
 4. Секое парче од пилешкиот стек се валка во садот со презлата и мешаните семиња, потоа се потопува во смесата од јајце, сенф и павлака, и на крај повторно се свалкува во лебните трошки.
 5. Во тенџере на оган се става поголема количина масло да се загрее. Во добро загрееното масло се ставаат припремените парчиња пилешки стек и се пржат од една страна за време од 3 до 4 минути, а потоа се превртуваат од другата страна и се пржат за исто време. Пржените пилешки прсти се ставаат во чинија обложена со кујнска хартија за да се впие вишокот на масло.
 6. Потоа се служат со тартар сос и помфрит по желба. Вака подготвените пилешки прсти се одлични за мезе и откако ќе се изладат. Пријатен апетит!

Рецептот го испратил: Даниела Џогова.

Ви предлагаме да прочитате: Печени крцкави пилешки крилца од рерна.

Сподели: