Рататуј на скара

Рататуј е традиционален француски специјалитет, чие име во превод значи мешана разновидна храна. Станува збор за лесен медитерански оброк, кој брзо се прави и е одличен начин да го искористите и изедете здравиот зеленчук. Се приготвува на различни начини, а сега имате можност да дегустирате вкусен рататуј на скара приготвен дома.

Посно, вегетаријанско и без глутен! Изобилува со зеленчук, па совршен е за сите оние кои внимаваат на својата линија. Приготвениот рататуј можете да го сервирате топол, како ручек или здрава лесна вечера. Уживајте во комбинацијата на вкусови!

рататуј на скара

Состојки:

 • 2 големи црвени домати, сечени на кругови
 • 1 црн домат, сечен на тенки ленти
 • 1 црвена пиперка
 • 1 тиквичка, пресечена на половина, па на ленти
 • 1 главица кромид или 2 млади кромитчиња
 • малку маслиново масло за мачкање
 • ливчиња босилек, коријандер или магдонос по потреба (околу 30 грама).

За сос:

 • сок од 2 цедени лимони
 • 3 лажички маслиново масло
 • 2 лажички оцет балсамико
 • 1 лажичка сув босилек
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • прстофат црн пипер.

Подготовка:

 1. Припремете ја и загрејте ја скарата на средно висока температура.
 2. Во поголем сад ставете ги лимоновиот сок, маслото, киселината, босилекот, шеќерот и солта, па измешајте ги.
 3. Зачинете со црн пипер по вкус.
 4. Исечканиот зеленчук намачкајте го со маслиново масло и ставете го на скарата да се печи. Печете го додека омекне за време од 6-8 минути.
 5. Притоа обрнете внимание на доматите и кромидот, затоа што се печат релативно многу брзо.
 6. Печениот зеленчук исечкајте го и ставате го во чинија. Во чинијата ставате го преливот со лимоновиот сок и измешајте.
 7. Декорирајте со листови свеж босилек или друг зачин по желба и послужете го. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Маринада за зеленчук на скара.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: