домашно топло чоколадо

Рецепт за највкусното домашно топло чоколадо

Во ладните зимски ноќи топлите напивки се одлични за подобрување на расположението. И додека повеќето од нас подготвуваат чај или пак салеп, најдобриот топол напиток несомнено е домашно топло чоколадо.

А на прсти може да ги наброите луѓето или локалите кои знаат да подготват совршено слатко и густо чоколадно задоволство на кое буквално ќе се навлечете. Но, сега тоа е минато. Ви го претставуваме најдобриот рецепт за највкусното домашно топло чоколадо.

топло чоколадо

Состојки:

  • 4 лажички чоколадно какао
  • 4-6 лажички нишесте (скроб)
  • 4 лажички кафеав шеќер
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 50 грама темно чоколадо
  • 4 чаши млеко.

Подготовка:

  1. Во тенџере на оган ставете 3 чаши млеко да се варат.
  2. Во длабок сад ставете ги какаото, шеќерот и скробот. Измешајте ги со лажица. Во садот додајте ги преостанатото млеко и ванилата. Измешајте убаво за да се добие хомогена смеса.
  3. Во зовриеното млеко додајте ја смесата со какаото, темното чоколадо искршено на коцки и мешајте додека се згусти. Готовото топло чоколадо послужете го веднаш. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Топло чоколадо со црвено вино и шлаг.

Сподели: