Ролнички од модар патлиџан

Уште еден супер рецепт од кујната на Лана. Вкусните ролнички од модар патлиџан може да ги послужите како топло предјадење, но и како лесен појадок или вечера. Совршени се за оние денови кога не ви се готват комплицирани рецепти и не сакате да трошите часови во кујната.

Вака подготвените ролнички се многу декоративни, па совршено може да се вклопат и на вашите свечени трпези. И што е најважно, лесно и брзо се прават, па нема да ви одземат многу време за нивна подготовка, а крајниот резултат ќе ги воодушеви сите. Па така, вие ќе имате повеќе слободно време да помините со вашите пријатели.

ролнички од модар патлиџан

Состојки:

 • 1 модар патлиџан
 • 300 г полномасно сирење
 • сол и црн пипер по желба
 • зачин по желба
 • масло по потреба
 • магоднос по потреба.

Подготовка:

 1. Модрите патлиџани темелно измијте ги и исечете ги на тенки ленти.
 2. Лентите од модар патлиџан посолете ги и оставете ги да пуштат сок, а потоа пребришете ги со кујнска хартија.
 3. Парчињата модар патлиџан премачкајте ги со масло и испечете ги на тостер на ребрестата површина или пак на грил тава.
 4. Во меѓувреме подгответе го и филот. Сирењето издробете го и зачинете го по желба. Може да користите црн пипер, мелена пиперка или некој друг зачин по ваш вкус.
 5. На секоја лента модар патлиџан ставете по една лажичка или две од вака подготвениот фил од сирење и завиткајте ја како ролна.
 6. Со помош на гранче од магоднос подврзете ги ролничките и веднаш послужете ги.

Напомена: На истиот начин може да направите и ролнички од тиквички, а во замена за филот од сирење за промена да направите фил од туна и крем сирење.

Ви предлагаме да прочитате: Ролнички со печурки и бешамел.

Сподели: