салата со варени јајца

Салата со варени јајца и спанаќ

Еве една интересна комбинација за салата со варени јајца и спанаќ! Супер можност да ја пробате во текот на Велигденските празници или пак кога ви останале варени јајца, а не знаете како да ги искористите.

Едноставно препуштете се на вашите кулинарски вештини, додајте некоја состојка плус и направете нова комбинација од оваа салата. Наш предлог е малку лимон и оригано по вкус.

салата со варени јајца

Состојки:

 • 4 чаши свежи листови од спанаќ
 • 4 варени јајца
 • 4 ленти сланина
 • 1 мала главица кромид по желба

За сос:

 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 лажици винска киселина
 • 1 лажица сенф
 • ½ мала лажичка сол
 • мелен црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Сланината ставете ја во нелеплива тава на оган на средно висока температура. Пржете ја од двете страни додека стане крцкава.
 2. Пржената сланина искршете ја на мали парчиња.
 3. Јајцата излупете ги и исечете ги на кругови.
 4. Кромидот исто така исечете го на кругови.
 5. Во мал сад измешајте го маслото, киселината, сенфот, солта и црниот пипер.
 6. Во 4 или 2 чинии за сервирање ставете ги листовите спанаќ, јајцата, сланината и сечканиот кромид. Врз салата ставете од приготвениот прелив.
 7. Готовата салата со варени јајца и спанаќ послужете ја веднаш. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: 7 лесни рецепти за салати со варени јајца.

Сподели: