салата со леќа и сирење

Салата со леќа, сирење и маслинки

Досадено ви е од класичните салати кои често ги правите дома? Сакате ли да испробате нов рецепт? Имаме супер предлог за салата со леќа, сирење и маслинки.

Интересна комбинација која верувајте дека ќе ви се допадне. Леќата со сирењето одлично се комбинираат, а маслинките го дополнуваат вкусот.

салата со леќа

Состојки:

 • 1 ½ чаша (270 гр) леќа
 • 1 лаворов лист
 • гранчиња мајчина душица по желба
 • 1 ситно сечкан или рендан морков
 • 1 мала главица ситно сечкан црвен кромид
 • ситно сечкано стапче целер по желба
 • 100 грама маслинки
 • 100 грама сирење.

За прелив:

 • 1 лажица црвена винска киселина
 • 1 ¼ мала лажичка сол
 • 1 мала лажичка сенф
 • 1/3 чаша (60 мл) маслиново масло
 • мелен црн пипер по вкус
 • ситно сечкан магдонос.

Подготовка:

 1. Измијте ја леќата и ставете ја во тенџере со вода да се вари. Додајте ја солта, лаворовиот лист и мајчината душица. Штом водата зоврие, намалете ја температурата и оставете ја леќата да се вари за време од 15 минути.
 2. Во тенџерето додајте ги ситно сечканиот морков, кромид и целер и варете ги уште 5 до 10 минути, односно додека леќата омекне. Притоа, внимавајте да не омекне премногу.
 3. Додека леќата се вари, направете го преливот. Измешајте ја киселината, солта, сенфот и маслото во голем сад.
 4. Варената леќа исцедете ја и додајте ја во садот со маслото. Измешајте, лаворовиот лист и мајчината душица тргнете ги и оставете ја леќата да се излади на собна температура.
 5. Зачинете ја со мелен црн пипер, магдонос, маслинки и сирење. Додајте сол по вкус. Салата може да ја сервирате топла или изладена на собна температура. Готовата салата со леќа пред служење декорирајте со парчиња лимон и мајчина душица. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Посна салата со ориз, леќа и печурки.

Сподели: