Слатко кисело пилешко

Тајната на кинеските готвачи е откриена. Научете како да приготвувате еден од најпопуларните рецепти на кинеската кујна – слатко кисело пилешко!

Состојки:

 • 200 гр пилешки стек
 • 150 гр ориз
 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 1 морков
 • 1 јаболко
 • 1 конзерва ананас
 • 1 коцка пилешка супа
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици јаболков оцет
 • 4 лажици пченкарно брашно

Подготовката нема да ви одземе повеќе од половина час, а упатството како да го подготвите овој рецепт ве чека на видеото подолу. Пријатно јадење! 🙂

Сподели: