тесто за пица

Тесто за пица по испробан домашен рецепт

Сакате да направите домашна пица? Пробајте го нашиот предлог и добијте идеално тесто за пица кое многу пати сме го испробале и исто толку пати сме потврдиле колку е вкусно и убаво за јадење. На сите наши пријатели им се допадна, веруваме и вам ќе ви се допадне!

Пицата е едно од јадењата кои можат да се вбројат во најпосакувани од најголемиот дел од луѓето. Тоа ги вклучува најмногу најмалите, а во желбите за пица, воопшто не остануваат покусо ниту повозрасните граѓани. Додатоците може да ги комбинирате по своја волја и да ги додавате во количина која вие ја посакувате, но доколку не направите правилен избор на тесто за пица, крајниот резултат нема да ги задоволи вашите очекувања. Пробајте го овој рецепт и почестете ги своите блиски и домашните.

тесто за пица

Состојки:

  • 0,5 кг брашно
  • 1 коцка квасец
  • 2-3 лажици масло
  • 1 лажиче шеќер
  • 1 лажиче сол
  • 250-300 мл вода.

Подготовка:

  1. Најпрво измешајте ги состојките за тестото и замете го, при што не е неопходно да се чека квасецот да стаса.
  2. Откако тестото е убаво, меко и компактно, растегнете го и го ставете го во поголема тава за печење, која треба да е претходно намрсена.
  3. Откако добро сте го растегнале тестото и сте го поставиле во тавата за печење, можете да почнете со редење на додатоците кои во овој случај ги оставаме на вашиот вкус и избор.
  4. Така припременото тесто за пица се пече на 200 степени, за време од 20-25 минути.

Сподели: