Турски рецепт за ќофтиња 1

Турски рецепт за ќофтиња

Подготовката е брза и лесна, а тоа е една од особините која беше мотивација за овој рецепт да го споделиме со сите вас! Бидејќи станува збор за турски рецепт за ќофтиња, малку е различен од она што сме навикнале. Таму ги обожаваат, па се надеваме дека ќе ви се допаднат и ќе ги подготвувате почесто!

Имаат неколку зачини во својот состав што ги издвојува во вкусот. Тоа е одлична прилика да избегаме од истото секојдневние на кое сме навикнале. Исто како да сме на дегустативно патување. Уживајте!

Турски рецепт за ќофтиња 2

Состојки:

 • 750 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 2 кришки леб без кора
 • 1 јајце
 • магдонос по потреба
 • 1 лажичка ким
 • 2 лажички сол
 • путер за пржење.

Подготовка:

 1. Најпрво натопете го лебот во водата. Исцедете го и претворете го во ситни трошки.
 2. Така припремениот леб ставете го во поголем сад и додајте ги сите останати состојки.
 3. Откако убаво ќе ја измесите смесата, со раце оформете топчиња со посакувана големина.
 4. Во тава на оган загрејте ја маснотијата и убаво пропржете ги ќофтињата, додека добијат пријатна кафеава боја.
 5. Послужете ги со прилог по желба, а најдобро со свежа салата. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Ќофтиња од месо во бешамел сос.

Сподели: