Шпагети во бел сос со печурки и вино

Сите обожаваат шпагети во сос! Затоа, овој пат ви претставуваме интересен рецепт за шпагети во бел сос со печурки, сланина и вино.

Гурмански специјалитет кој мора да се проба!

шпагети во бел сос

Состојки:

 • 1 главица бел кромид
 • 2 чешниња лук
 • 250 грама печурки
 • 4 до 5 ленти чадена сланина
 • 1 чаша бело вино
 • 200 грама шпагети
 • 400 мл неутрална павлака за готвење
 • 50 грама рендан кашкавал
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Во тенџере на оган ставете 1 литар вода да се вари. Посолете и затворете го тенџерето со капак. Во зовриената вода додајте ги шпагетите и варете ги за време од 6 до 8 минути, во зависност од инструкциите наведени на пакувањето.
 2. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги. Сланината исечкајте ја на мали ленти, а печурките на тенки листови.
 3. Во нелеплива тава на оган на умерена температура додајте го кромидот. Пропржете го за време од 5 минути додека омекни.
 4. Потоа во тавата додајте го лукот и продолжете со варењето за време од 1 минута.
 5. Во тавата додајте ја сечканата сланина, печурките и белото вино. Динстајте додека поголема количина од течноста испари. Зачинете со мелен црн пипер.
 6. Додајте ја неутралната павлака и оставете сосот да зоврие. Намалете ја температурата и додајте го кашкавалот.
 7. Во тенџерето додајте ги варените шпагети и измешајте добро. Топлите шпагети во бел сос со печурки и вино послужете ги веднаш. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Шпагети со бел сос.

Сподели: