ролат од мелено месо и варени јајца

3 рецепти за главно јадење со варени јајца

Ако имате повеќе варени јајца, а не знаете како да ги искористите, еве супер и вкусни идеи. Ви предлагаме да ги пробате трите рецепти за главни јадења со варени јајца кои ги избравме како предлог за неделното мени деновиве. 

Може да ве интересира: Велигденска свежа салата.

ролат од мелено месо и варени јајца

Ролнички од месо и варени јајца

Одлични се за празничен ручек или како додаток за динстан зеленчук, мезе и слично. Еве кои состојки ви се потребни:

 • 600 гр телешки шницли
 • 4 варени јајца
 • малку сенф
 • 50 мл бело вино
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовката прочитајте ја на овој линк. Уживајте во вкусот и на здравје!

Ролат од мелено месо и варени јајца

Во случај да ви останале варени јајца од велиденските празници, еве рецепт кој ќе ви биде добредојден. Станува збор за вкусен ролат од мелено месо и варени јајца, кој изгледа преубаво. Потребни ви се следните состојки:

 • 600 грама мелено месо
 • 1 поголема главица кромид
 • 2 парчиња бајат леб
 • малку млеко
 • 1 лажица мешан зачин
 • ½ мала лажичка сол
 • црн пипер по вкус
 • ситно сечкан магдонос
 • 1 свежо јајце
 • 6 до 7 варени јајца.

А подготовката прочитајте ја на овој линк. На здравје!

Ќофтиња од варени јајца и кашкавал

Рецептот потекнува од полската кујна. Нам ни се допадна нивниот изглед, а гледајќи по состојките кои се користат, сигурно ќофтињата ќе имаат одличен вкус. Еве кои состојки ви се потребни:

 • 5 тврдо варени јајца
 • 1 јајце
 • 2 лажици рендан кашкавал
 • 1 лажица пармезан
 • 2 до 3 лажици лебни трошки
 • 1 лажица сечкан млад кромид
 • 1 лажица магдонос
 • 1 мала лажичка копар
 • ½ мала лажичка сол
 • лук во прав и мелен црн пипер по вкус
 • 1 белка
 • 1 ½ чаша лебни трошки.

Подготовката погледнете ја на овој линк. Вреди да ги пробаме!

Ви препорачуваме да прочитате: 7 лесни рецепти за салати со варени јајца.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: