Вегетаријански ќофтиња со спанаќ и сирење 1

Вегетаријански ќофтиња со спанаќ и сирење

Време е за уште еден испробан рецепт! Ако сте обожаватели на вкусна храна која е лесна за стомакот, почнете да се радувате и не застанувајте туку продолжете со читање на нашиот најнов рецепт за вегетаријански ќофтиња со спанаќ и сирење!

Потребно ви е малку време и желба за да ги имате на трпезата. Постапката за нивна подготовка не е сложена, а уживањето во светот на вкусовите е гарантирано. Еве како да ги направите.

Вегетаријански ќофтиња со спанаќ и сирење 2

Состојки:

 • 500 г спанаќ
 • 1/2 чаша ориз
 • 1/2 чаша киноа
 • 1 лажица мешан зачин за време на варењето
 • 1/2 лажиче куркума за време на варењето
 • 200 г бело сирење
 • 2 јајца
 • 2-3 чешниња лук
 • мелен црн пипер по вкус
 • сол по потреба
 • мешан зачин за зачинување по вкус
 • куркума за зачинување по вкус
 • 250 г лебни трошки
 • масло за пржење по потреба.

*Чашата за мерка треба да биде од 150 мл.

Подготовка:

 1. Спанаќот убаво измијте го, исцедете го и ситно исечкајте го.
 2. Во поголема количина на вода, во која претходно сте додале малку мешан зачин и куркума, сварете ги оризот и киноата. Ако имате искуство, може да ги варите во еден сад, а доколку досега не сте ги користеле, препорачуваме постапката да ја направите во одделни садови за секоја од состојките.
 3. Сварените ориз и киноа, исцедете ги и оставете ги да се изладат.
 4. Во поголем сад ставете ги претходно припремениот спанаќ, оризот и киноата.
 5. Додајте ги јајцата и сирењето, претходно издробено.
 6. Лукот ситно исечкајте го и исто така додајте го во смесата.
 7. Зачинете со мешан зачин, куркума, мелен црн пипер и сол по вкус.
 8. Смесата убаво измешајте ја, а може да се измеси и со рака. Потоа, оставете ја 20-30 минути во фрижидер.
 9. Смесата ќе биде леплива, па препорачуваме од неа да направите поголеми ќофтиња кои ќе ги обликувате со помош на лебните трошки.
 10. Готовите вегетаријански ќофтиња со спанаќ и сирење се пржат во добро загреано масло за време од неколку минути. Декорирајте со мали ливчиња спанаќ или босилек и на здравје!

Препораки плус: Додека се испржи долната страна и ќофтињата лесно можат да се подместат, не ги превртувајте. По желба како прилог може да сервирате павлака и салата за прилог.

Ви препорачуваме да прочитате: Посни ќофтиња од грав.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: