Декоративна погача со сирење и спанаќ

Ви се досадило од класичните погачи и сакате да пробате нов вкус? Имаме одличен предлог за погача со сирење и спанаќ. Рецептот за оваа несекојдневна погача со сирење и спанаќ ни испрати нашата пријателка Диана од Бугарија. Освен што е многу вкусна, има декоративен изглед па може да се вклопи на сечија свечена трпеза. Ајде да ја пробаме!

погача со сирење и спанаќ

Состојки:

 • 500 грама брашно
 • 1 ќесичка сув квасец
 • 1 мала лажичка шеќер
 • ½ лажичка сол
 • 100 мл масло
 • 250 мл топла вода

За фил:

 • 1 чаша сирење (смеса од бело меко сирење и крем сирење)
 • ½ чаша спанаќ (бланширан или замрзнат)
 • 1 лажица лебни трошки
 • 1 белка
 • сол, црвен пипер по вкус, магданос
 • масло и сусам за декорација
 • кашкавал.

Подготовка:

 1. Квасецот разматете го со топла вода.
 2. Во сад за месење ставете ги брашното, шеќерот, солта, маслото и квасецот. Постепено додавајте вода и замесете средно тврдо тесто.
 3. Садот покријте го со кујнска крпа и оставете го тестото да нарасне двојно.
 4. Во меѓувреме направете фил од спанаќот, сирењето, белката, лебните трошки и зачинете по вкус.
 5. Со помош на сукало од нараснатото тесто, исучете кора со дебелина од 5 мм. Со чаша или кружен калап исечете кругови. Врз секој круг ставете од припремениот фил и оформете ги во форма на чамец, како што е прикажано на сликата.
 6. Формите редете ги во намрсена тава за печење, една до друга. Потоа, премачкајте ги со разматена жолчка, наросете со сусам и кашкавал по желба.
 7. Оставете ја погачата со сирење и спанаќ да нарасне уште 15 минути, а потоа печете ја во загреана рерна на 175 до 200 степени, за време од 30 до 35 минути. Печената погача со сирење и спанаќ извадете ја од рерната, премачкајте ја со масло и послужете ја. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Сончоглед погача со сирење и спанаќ.

Сподели: