домашен ликер со карамели

Домашен ликер со карамели

Дамите обожаваат коктели, па и со право може да кажеме дека се омилените женски пијалаци. Ликер од кокос, чоколадо, вишни… секогаш се добредојдени при средба со најдобрите пријателки. А овој пат пробајте го новиот рецепт за домашен ликер со карамели, кој потсетува на популарниот пијалак Бејлис. 

Млечен вкус со лешници и убава арома на рум, звучи примамливо нели? Не чекајте време, направете го и поканете ги пријателите на дегустација.

ликер со карамели

Состојки:

  • 400 грама карамели
  • 400 мл бел рум (во замена може да користите ракија или вотка)
  • 200 мл вода
  • 200 грама шеќер
  • 100 мл слатка павлака.

Подготовка:

  1. Карамелите пресечете ги на половина. Ставете ги во шише и додајте го румот или ракијата. Оставете ги карамелите во теглата за време од два до три денови, додека се растопат.
  2. Шишето промешајте го најмалку еднаш во текот на денот, за да се растопат карамелите што е можно поскоро.
  3. Водата и шеќерот ставете ги на оган да се варат. Сирупот оставете го да се излади.
  4. Во шишето со карамелите додајте ја слатката павлака и измешајте. Потоа постепено додавајте од шеќерниот сируп.
  5. Готовиот ликер со карамели чувајте го во фрижидер. Послужете го со коцки мраз по желба. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Чоколаден ликер со рум.

Сподели: