Домашен пластелин за играње

Постојат голем број на рецепти со кои може да направите домашен пластелин за децата. Па, време да започнеме со споделување на забавни креации за најмалите.

Но, овој пластелин има и една предност. Се прави со етерични масла, многу убаво мириса и на некој начин е здрав како резултат на тоа. Покрај тоа е прилично економичен и е поевтин во споредба со купечкиот.

пластелин

Состојки:

 • 1 чаша брашно
 • ½ чаша сол
 • 2 лажици киселина
 • 1 чаша вода
 • 1 ½ масло за готвење
 • прехранбена боја
 • 6 до 8 капки етерично масло по желба.

Подготовка:

 1. Во тенџере ставете ги солта, брашното и киселината. Измешајте ги и додајте ја водата, бојата и маслото.
 2. Продолжете со мешање додека добиете хомогена смеса.
 3. Приклучете го шпоретот на ниска температура и мешајте со дрвена лажица додека пластелинот се претвори во топка.
 4. Штом добиете конзистенција на пластелин, тенџерето тргнете го од огнот, оставете го да се излади 3 до 4 минути, а потоа додајте етерични масла.

Кои етерични масла може да ги користите?

 • Лимета – за енергија
 • Лимон – за концентрација и бистрина
 • Лаванда – за смирување и подобар сон
 • Портокал – за енергија
 • Грејпфрут – за подобрување на расположението и релаксација
 • Пеперминт – за закрепнување.

Со тек на времето ќе забележите која арома му е омилена на вашето дете и со кој пластелин најчесто сака да си игра.

Ви предлагаме да прочитате: Направете за сет за куглање од пластични шишиња.

Сподели: