Домашен сок од боровинки

Да уживаме во сезонските овошки и да си направиме вкусен сок од боровинки! Боровинките изобилуваат со здравствени придобивки, а сокот од нив е исклучително корисен за целото семејство.

Ужината од свежи боровинки може да ви помогне вашиот мозок да работи подобро, како и да размислувате брзо и креативно. А една студија покажала дека боровинките го забавуваат ефектот на „стареење“ на меморијата. И не само тоа! Прочитајте ги 11-те здравствени причини да консумирате боровинки, кои ќе ве поттикнат да го направите овој сок.

сок од боровинки

Состојки:

  • 1 кг боровинки
  • 2-2,5 л вода
  • 200 гр шеќер (по желба може да користите кафеав шеќер).

Подготовка:

  1. Боровинките се мијат и се чистат. Во садот со чистите боровинки се додава малку вода и се пасираат. Исто така може да се искористи и блендер за нивно миксирање.
  2. Сокот од боровинки и шеќерот се ставаат во големо тенџере на оган на умерено висока температура. Додека зоврие сокот повремено се меша за да се растопи шеќерот.
  3. Откако ќе зоврие, сокот се остава да врие околу 20-30 минути.
  4. Потоа, топлиот сок се собира во топли шишиња. Шишињата се затвораат со тапи. Откако сокот ќе се излади, шишињата се складираат на темно и ладно место.
  5. Уживање за преку целата година!

Ви предлагаме да прочитате: Освежително смуди од боровинки и јогурт.

Сподели: