Домашен чоколаден ликер со чоколадо и ванила

Топлите денови започнаа! Убавите моменти кои ги носат пролетта и летото, седенките во дворот, матурските забави, свадбите и дружењата со пријателите би биле уште подобри со домашен чоколаден ликер.  

Досега овој ликер сме го правеле со Синтагма какао крем за торти (чоколадо за готвење), а може да добиете супер вкус доколку го направите и со Синтагма млечно чоколадо со крем лешник. За уште подобра арома на чоколадниот ликер додадовме ванилин шеќер.

чоколаден ликер

Состојки:

Подготовка:

  1. Млекото, шеќерот во прав и ванилиниот шеќер, ставете ги во тенџере на оган, на умерена температура. Во текот на варењето со помош на лажица отстранете ја пената.
  2. Штом млекото престане да се пени, во тенџерето додајте го чоколадото искршено на коцки, а потоа тргнете го од огнот.
  3. Мешајте со лажица додека чоколадото се растопи. Ликерот оставете го да се излади.
  4. Во изладената течност додајте го румот (или ракијата) и измешајте.
  5. Ликерот процедете го низ цедилка и ставете го стаклено шише. Готовиот чоколаден ликер чувајте го во фрижидер, а може да го послужите со неколку коцки мраз. Уживајте во светот на вкусовите со Витаминка!

Совет плус: За чување на ликерот користете поголемо шише. При тоа треба да оставите простор, за да може ликерот подобро да се измеша пред служење.

Ви предлагаме да прочитате: Брз велигденски десерт во чаша со пудинг од ванила.

Сподели: