Домашен тартар сос

Како да направите дома вкусен тартар сос?

Домашен и вкусен тартар сос повеќе не е сон или желба! Сега ќе имате можност да се рекреирате во кујна и да создадете сами одлично мало кулинарско дело. Проверено и пробано од нас!

Многу често се случува кога купуваме нешто да се потсетиме на фантастичниот вкус на производот и посакуваме да умеевме да го постигнеме дома истиот тој ефект на вкус кој се памети. Ви предлагаме да го пробате рецептов за домашен и многу вкусен тартар сос, кој преку видео презентација ќе ви покажи како најдобро да ги искористите состојките за да стигнете до посакуваната цел.

Состојки:

Подготовка:

  1. Во длабок сад ставете ги сите состојки претходно припремени по упатството . Кромидот треба да биде ситно исечкан, киселите краставички треба да се изрендани на ситни парчиња, а сокот од лимонот да е пресно исцеден.
  2. Измешајте убаво ги сите состојките, а потоа готовиот тартат сос покријте го со најлонска фолија и оставете го да стои во фрижидер најмалку еден час пред служење.

Тартар сосот е најдобро да го чувате на ладна температура, односно во фрижидер и да го искористите го во рок од 3 дена.

Сподели: