Ликер од кафе и рум

Домашните ликери ни се омилени и многу се радуваме кога дегустираме нови вкусови. Па, во оваа прилика ви претставуваме интересен ликер од кафе и рум.

Можете да го послужите со коцки мраз, да го додавате во коктели или пак во десерти. Состојките за подготовка се едноставни и вреди да одвоите малку време и да го направите. Штом ликерот е готов, не заборавајте да ги поканите пријателите на дегустација и дружење.

ликер од кафе и рум

Состојки:

  • 70 грама (¾ чаша) свежо мелено кафе
  • 2 ¼ чаша вода
  • ½ чаша кафеав шеќер
  • 1 чаша рум
  • 1 лажичка екстракт од ванила или стапче од ванила.

Подготовка:

  1. Во мал сад ставете го кафето и додајте 1 ¾ чаша вода. Измешајте ги состојките, а потоа садот покријте го со најлонска фолија и оставете го на собна температура за време од 12 до 24 часа.
  2. Врз поголема цедилка ставете филтер за кафе. Врз подлабок сад, во цедилката постепено додавајте ја течноста од садот со кафето и водата. Талогот од кафето ставете го во чинија.
  3. Во мало тенџере или ѓезве на оган ставете ½ чаша вода и додајте го шеќерот. Температурата вклучете ја силно и мешате додека шеќерот се растопи. Садот тргнете го од огнот и оставете течноста да се излади на собна температура за време од 30 минути.
  4. Во садот со процеденото кафе додајте го изладениот шеќерен сируп, екстрактот од ванила и румот. Доколку користите стапче од ванила, со помош на нож извадете ги семките и ставете ги во садот со ликерот. Измешајте и ставете го ликерот во стаклено шише. Затворете го и чувајте го на собна температура, на темно место за време од 2 недели, а притоа протресувајте го шишето еднаш неделно.
  5. Потоа, ликерот чувајте го во ладилник. Готовиот ликер од кафе и рум послужете го со коцки мраз. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Чоколаден ликер со рум.

Сподели: