печено јагнешко месо

Печено јагнешко месо со моркови и вино

Празничната атмосфера е идеално време за собирање на целото семејство и прославување на Велигден со највкусните јадења и пијалаци. Традиционално се приготвува печено јагнешко месо, кое го зазема главното место на трпезата за Велигден.

А кога станува збор за подготовка на печено јагнешко месо, сите бараме совет од нашите блиски пријателки кои имаат добар рецепт. А супер рецепт за сочно, печено јагнешко месо со моркови, лук и црвено вино ни предлага Катерина.

печено јагнешко

Состојки:

 • 700 гр јагнешко месо
 • 10 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 100 мл црвено вино
 • 100 мл топла вода
 • по потреба масло, мелен црн пипер, мешан сув зачин, сол.

За премачкување:

 • сенф по потреба.

Подготовка:

 1. Јагнешкото месо исечете го на парчиња или може да користите цела плешка или бут.
 2. Засечете го на повеќе места во длабочина во вид на мали џебови и во секоја вдлабнатина ставете чешне лук и парче морков.
 3. Премачкајте го месото со поголема количина сенф, наросете го со мелен црн пипер и мешан сув зачин.
 4. Вака приготвеното месо ставете го во тава за печење и попрскајте го со масло.
 5. Додајте ги преостанатите моркови исечени на покрупни парчиња.
 6. Посолете и додајте ги водата и виното.
 7. Тавата затворете ја убаво со алуминиумска фолија и ставете ја во загреана рерна на 200 степени.
 8. Печете 45 минути, а потоа извадете ја фолијата и превртете го месото.
 9. Продолжете со печење уште 15 минути без фолија. Печеното јагнешко месо послужете го со салата или прилог по желба. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Печено свинско месо во сос од бело вино.

Сподели: