Пита со готови кори и сирење

Ако не обожавате да месите, а печивата ви се омилени, ние имаме решение за вас. Ви предлагаме да го пробате рецептот за пита со готови кори и сирење, кој ни го испрати Катерина. Со малку труд направете вкусна пита.

пита со готови кори и сирење

Состојки:

 • 500 гр готови кори за пита
 • 4 јајца
 • 15 лажици млака вода
 • 10 лажици кисело млеко
 • 20 лажици масло
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 400 гр крем сирење (може да користите фета за замена)
 • по потреба сусам, ленено семе

Подготовка:

 1. Во длабок сад за матење ставете ги јајцата и изматете ги со миксер. Во садот додајте ги водата, маслото и јогуртот. Кратко изматете ги сите состојки, додајте го прашокот за печивото, крем сирењето и посолете. Убаво измешајте го филот.
 2. Земете една кора премачкајте ја со филот, врз неа ставете уште една кора и пак премачкајте од филот. Двете кори свиткајте ги во ролат, а потоа формирајте потковица со тоа што краевите ќе бидат споени. Постапката повторете ја со сите кори.
 3. Корите наредете ги во намрсен плех споени едно до друго и посипете ги со преостанатиот фил. Наросете ги со сусам и семки од лен. Питата печете ја во загреена рерна на 180 степени додека убаво зарумени. Печената пита со готови кори и сирење послужете ја топла со чаша јогурт. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска

Сподели: