тортилја ролничка

Тортилја ролничка потпечена во тавче – брз појадок или совршена вечера

„Ако често пати се прашувате што брзо, плус хранливо и вкусно да јадете, рецептов кој ви го предлагам за тортилја ролничка ќе ви биде прв одговор секогаш, исто како и нам дома, особено за вечера! Ова е еден од покреативните начини кои мајките со мали деца можат да го користат за им „подметнат“ на свиоите најмили вкусни и хранливи материи. Наредно ќе ви кажам и за уште една варијација на вкус која ја обожаваме, а ќе ве очекувам со сликички, кометари и нови идеи за филови и од вас.“ –  срдечно споделува Катерина Шамбевска Спасеновска од нашиот тим.

Тортилја ролничка потпечена во тавче - брз појадок или совршена вечера

Состојки за една тортилја ролничка:

  • интегрална тортилја
  • 2 јајца
  • 2 печени кинати пиперки
  • 2- 3 лажици фета или друго бело сирење
  • путер по потреба.

Подготовка:

  1. Во тавче на средна температура ставете малку путер (околу 1 лажичка) на средна температура.
  2. Штом се стопи ставете ја тортилјата да се потпече, а по 1 минута додајте ги прво матените јајца и потоа распоредете од останатите состојки.
  3. Штом се запече, почнете да ролате со кратки паузи, на неколку пати. Сечете на половина или на помали парчиња. Идеално лесно и совршено вкусно, нели? – На здравје!

Препорака од авторот:

Ако ви се допадна рецептот, разгледајте ги моите профили каде објавувам испробани рецепти креирани во мојата кујна и заследете ме:

Автор на рецепт и фотографии: Катерина Шамбевска Спасеновска@katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Јадење за 5 минути – тостирана тортилја со биено сирење.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: