Цимет ролнички 1

Цимет ролнички

За да се засладиме со идеален вкус време е да пробаме нешто ново! На предлог од нашите пријатели Жито Лукс, имаме нов рецепт за цимет ролнички, па еве како може да ги подготвите.

Може да ве интересира: Колач со кандирано овошје.

Цимет ролнички 2

Состојки:

За тесто:

 • 400 г брашно за колачи од Жито Лукс
 • 3 лажици шеќер
 • 100 мл млеко
 • 3 лажици путер
 • 1 јајце

За фил:

 • 3 лажици путер
 • 5 лажици цимет
 • 200 г кафеав шеќер.

Подготовка:

 1. Јајцето се мати со шеќерот и путерот, па се додава млекото.
 2. Во вака подготвената смеса се додава брашното и се замесува меко тесто.
 3. Од тестото на набрашнета површина се расукува кора во форма на правоаголник.
 4. Кората се премачкува со путерот и се попрскува со циметот и кафеавиот шеќер.
 5. Од вака подготвената кора се формира ролат кој се сече на парчиња со дебелина од 1 см.
 6. Ролничките се редат во плех обложен со хартија за печење.
 7. Се печат во загреана рерна на 180°С, за време од 25 минути или додека да добијат златножолта боја.

*Комерцијален рецепт

Ви предлагаме да прочитате: Печени крофни со јаболка и цимет.

Сподели: