Како да засадите пченична трева за Велигден?

3 најчитани „направи сам“ содржини во 2018-та година

Категоријата „направи сам“ е една од поинтересните предизвици за нас! Ни пружа можност со вас да споделуваме домашни и природни лекови, народна помош, трикови и разни декорации за домот, разни нешта кои може да ги направите сами за себе и за своите сакани, наместо да ги набавуваме готови или да ги нарачуваме од други луѓе. Така, во овој текст ги издвоивме трите најчитани „направи сам“ содржини во 2018-та година, од сите кои ги споделивме во текот на изминатата година.

Трите топ и најчитани содржини од оваа категорија се следните!

пченична трева

Најчитана „направи сам“ содржина на место бр. 1: Лесно направете бел бешамел сос

Може да го сретнете под името бел сос, млечен сос, но како и да е има фантастичен вкус! За да направите идеален бешамел сос без гутчиња или со соодветна густина го пронајдовме следното видео на овој линк на кое може да ја погледнете постапката и тајната за негова подготовка.

Најчитана „направи сам“ содржина на место бр. 2: Како да засадите пченична трева за Велигден?

Пченичната трева е одлична за декорација за велигденските празници. Но, дали знаете дека поседува многу лековити својства и може да се користи за подготовка на смути и сок? Без разликата за која намена сакате да ја засадите, одберете еден од понудените начини и следете ги дополнителните совети за успешно засадување на пченична трева. Сите начини, совети и деталите за истите може да ги погледнете на овој линк.

Најчитана „направи сам“ содржина на место бр.3: Домашен лек против запек – рецепт

Ако сакате да се спасите од запек може да го искористите овој едноставен, но ефикасен начин. Пробајте го овој домашен рецепт против запек, обичната готварска сол уште еднаш ни доаѓа на помош во грижа на здравјето, но овај пат во комбинација со млеко. Начинот на подготовка прочитатеј го тука.

Ви препорачуваме да прочитате: 3 најчитани содржини посветени на здравјето во 2018-та година.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: