Лесен рецепт за шпагети со ракчиња 1

Лесен рецепт за шпагети со ракчиња

Гурмански рецепт кој мора да се проба! Вкусно и малку различно подготвени шпагети со ракчиња, и прекрасни како идеја за брза вечера и уживање со домашните.

Може да ве интересира: Морска пица со тиквички.

Лесен рецепт за шпагети со ракчиња 2

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 450 гр ракчиња
 • 150 мл бело вино
 • 350 мл вода
 • 3-4 чешниња лук
 • сол по вкус
 • црн пипер по вкус
 • малку магдонос по потреба
 • маслиново масло по потреба.

Подготовка:

 1. Прво сварете ги шпагетите, како што е препорачано на пакувањето. Доколку сакате, погледнете како може да подготвите совршени шпагети.
 2. Лукчето исчистете го, измијте го и ситно исечкајте го.
 3. Во тава ставете малку маслиново масло да се загрее, па во него запржете го претходно припреното лукче. Доволно е да го пропржите само кратко, колку за да го ослободи мирисот, а да не потемни.
 4. Во тавата додајте ги и ракчињата, виното, водата, сол и црн пипер по вкус, па оставете ги да се динстаат додека да испари течноста.
 5. Додадете ги претходно сварените и исцедени шпагети и ситно сечканиот магдонос, па измешајте ги сите состојки.
 6. Декорирајте и сервирајте по желба со магдонос, а може да додадете и ситно исечкан, па малку запржен домат. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Запечени тестенини со туна и доматен сос.

Сподели: