омлет со компири

Омлет со компири во шпански стил

Направете омлет со компири во шпански стил. Интересна комбинација на зеленчук, компири, сирење и јајца. На блогот Trydiani го пронајдовме овој рецепт и се надеваме дека ќе ви се допадне и вам. Омлетот може да го послужите за појадок или вечера. 

Состојки:

 • 1 ½ чаша компири
 • ¼ чаша златна мешавина (грашок, морков, пченка)
 • 2 лажици масло
 • 1 страк млад кромид
 • 2 јајца
 • ¼ чаша сирење
 • гранче шери домати
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица свеж магдонос
 • сол и црн пипер по вкус

Подготовка:

 1. Компирите се чистат и се ставаат во тенџере на оган да се варат. Ако компирите се поголеми се сечкаат на коцки, а ако се помали се оставаат цели. Полуварените компири се тргаат од огнот.
 2. Кромидот и лукот ситно се сечкаат.
 3. Златната мешавина се става во тенџере на оган. Во тенџерето се додава вода и се остава да вари за време од 10 минути. Потоа зеленчукот добро се цеди.
 4. Во тава се става 1 лажица масло да се загрее. Во загрееното масло се додаваат белиот дел од кромидот и златната мешавина. Кратко време се запржуваат, а потоа во тавата се додаваат и компирите.
 5. Јајцата се матат и во нив се додава зелениот дел од кромидот, сирењето, сол и црн пипер по вкус.
 6. Во тавата се додаваат јајцата  и омлетот се поклопува со капак. Штом јајцата ќе се запржат, омлетот се превртува од другата страна и се остава да се запржи.
 7. Во тава на оган се става 1 лажица масло да се загрее. Во тавата се додаваат шери доматите, пресечени на половина, ситно сечканиот лук и кратко време се пропржуваат. Штом доматите омекнат се поставуваат врз готовиот шпански омлет. Пред сервирање омлетот се попрскува со свежи зачини.  Омлетот може да го послужите со зелена салата.
омлет со компири

Сподели: