компир пире со 3 сирења

Пире од компири со 3 сирења

Здосадено ви е да го приготвувате едноставното компир пире без никакви додатоци, па сакате да направите нешто ново? – Пробајте го овој рецепт за пире од компири со 3 сирења. Лесен е за подготовка, а е многу вкусен. Одличен избор и за вегетаријанците.

Ова е малку ,,појачан” рецепт за уште повкусно пире од компири со додаток од сирења и павлака. А пред да започнете со подготовката, добро ќе биде да го дознаете овој  трик за највкусно пире од компири со совршена текстура.

пире од компири со 3 сирења

Состојки:

 • 800 грама компири
 • 2 лажици путер
 • 100 грама крем сирење
 • 1 чаша изрендано чедар сирење (може да замените со кашкавал)
 • ½ чаша исечкан едамер (може да замените со кашкавал)
 • 100 грама павлака
 • ¼ лажичка лук во прав
 • млеко по потреба
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на коцки.
 2. Ставете ги во подлабоко тенџере и прелијте ги со вода. Потребно е водата да ги покрие компирите за да може подобро да се сварат.
 3. Тенџерето ставете го на оган. Компирите варете ги 15 до 20 минути, или додека омекнат. Прочитајте како може најбрзо да приготвите варени компири.
 4. Исцедете ја водата и испасирајте ги компирите.
 5. Во голем сад измешајте ги крем сирењето, чедар сирењето и едамерот. Мешајте со лажица додека добиете хомогена смеса.
 6. Во садот со сирењето додајте ги павлаката, лукот во прав, солта и црниот пипер по вкус. Добро измешајте.
 7. Во садот со пасираните компири додајте ја смесата од сирења и повторно измешајте.
 8. Ако ви изгледа многу густо, постепено додавајте млеко и продолжете со мешањето.
 9. Готовото пире од компири со 3 сирења сервирајте го со месо по желба, риба или грашок. Може и да го консумирате самостојно, а изборот е ваш. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Како да приготвите совршено кремасто пире?

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: