Ќофтиња во доматен сос

Ова јадење е познато во речиси секоја земја на светот. А благодарение на Клара и ние ќе може да ги вкусиме фантастичните ќофтиња во сос од домати. Ако сакате да направите специјалитет од мелено месо и зеленчук, ова е правиот избор за вас.

ќофтиња во сос од домати

Состојки:

 • ½ кг мелено месо
 • 1 тиквичка
 • 2 пиперки
 • 1 врзоп магдонос
 • 2 моркови
 • 400 мл доматен сос
 • 1 ќесичка крем супа
 • 100 гр ориз
 • 1 лажица мешан сув зачин
 • 1 лажиче лук во прав или 6 чешниња
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 коцка за супа
 • 3 полни лажици брашно
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 • сол и црн пипер.

Подготовка:

 1. Кромидот, лукот, магдоносот и пиперките ситно исекајте ги.
 2. Морковите и тиквичката исечете ги на мали коцки.
 3. Оризот обарете го и оставете го да вари 5 минути, а потоа тргнете го од оган и ставете го во подлабк сад.
 4. Во садот со ориз додајте ги меленото месо, мешаниот сув зачин, јајцето, половина од магдоносот и лукот, сол по вкус и зачиниете со мелен црн пипер. Потоа убаво измесете.
 5. Во посебен сад измешајте го брашното со прашокот за крем супа, па додајте сол и црн пипер.
 6. Во оваа мешавина тркалајте ги оформените ќофтиња за убаво да се налепат по целата површина.
 7. Во тенџере на оган ставете вода заедно со коцката за супа и оставете да се вари.
 8. Во друго тенџере на оган, ставете масло да се загрее. Во загреаното масло додајте ги кромидот, останатата половина од лукот, пиперките, морковите и тиквичката да се пржат. Кога ќе омекнат додајте ја црвената пипер, останатиот магдонос, мешаниот сув зачин, посолете, зачинете со мелен црн пипер и налејте го доматниот сос. На крај додајте ја и сварената супа.
 9. Кога ќе проврие сосот, ставете ги ќофтиња и варете околу 30 минути. Варените ќофтиња со сос послужете ги додека се топли. На здраве!

Рецептот го испратил: Клара Бос

Сподели: