Џем од капинки и чоколадо

Џем од капинки и чоколадо

Ако решите да се разладите во природа и да соберете капинки, верувајте дека ќе ви се исплати трудот. Ако соберете повеќе и не можете да ги изедете свежи, направите си многу вкусен џем од капинки во кој за уникатен вкус ќе додадете и малку чоколадо, а вашите сакани дегустатори ќе бидат навистина среќни!

Капинките се многу здраво овошје кое го имаме во краток период од годината, а изобилува со здравствена корист за нашиот организам. Нискокалорични се и одлични антиоксиданси, па се погодни за одржување на витка линија и превенција од рак. Придобивките од капинките се бројни, а оние кои ви ги издвоивме може да ги прочитате тука.

Џем од капинки и чоколадо

Состојки:

  • 1 кг капинки
  • 500 гр шеќер
  • 100 гр чоколадо
  • цеден сок од 1/2 лимон.

Подготовка:

  1. Измиените и исчистени капинки ставете ги во тенџере на оган. Кога ќе се затоплат, капинките ќе пуштат сок, а потоа испасирајте ги колку што можите повеќе.
  2. Варете повремено мешајќи додека ја добиете посакуваната густина. Потоа, додадете го шеќерот и повторно варете до посакуваната густина.
  3. На крај, додадете го чоколадото искршено на коцки и сокот од лимонот, промешајте за убаво да се растопи и тргнете го тенџерето од оган.
  4. Врелиот џем од капинки ставете го во стерилизирани теглички,  а потоа затворете ги и превртете ги со капакот на долу, за време од 5 минути, за да се вакумираат.

Вкусот е неверојатен и не треба да пропуштате да го пробате и вие!

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Сподели: