брза мусака со пире

Брза мусака со пире од компири

Новото пакување на инстант пирето од компири на Витаминка, ни беше инспирација за подготовка на нова и поинаква мусака, па неизбежно беше да го споделиме рецептот! Брзата мусака со пире од компири особено ќе им се допадне на понеискусните во кујната, кои сега може да направат вкусен и богат ручек за целото семејство со малку труд.

Би рекле дека можност за грешка при подготовка на оваа брза мусака, нема. Ваше е да ги следите инструкциите и да уживате во светот на вкусовите.

брза мусака со пире

Состојки:

За инстант пире од компири:

За фил:

Подготовка:

  1. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги.
  2. Во тава на оган ставете масло да се загрее. Во загреаното масло додајте ги исечканиот кромид и лук. Пржете ги додека кромидот добие светло кафеава боја.
  3. Потоа додајте го меленото месо и промешајте. Кога месото ќе се запржи, додајте Дафинка (мешан зачин) и мелен црн пипер. Измешајте и тргнете ја тавата од огнот.
  4. Започнете со подготовка на пирето од компири. Во тенџере на оган ставете ја водата да се вари. Штом водата зоврие додајте сол и мешан зачин. Тенџерето тргнете го од огнот.
  5. Во тенџерето додајте ги млекото и содржината од ќесичките за пирето. Измешајте и додајте го путерот. Оставете го пирето околу 10-тина секунди.
  6. Во намрсена тава за печење, ставете половина од пирето. Врз пирето распоредете го филот од мелено месо.
  7. Во тавата ставате ја останатата половина пире и попрскајте малку масло.
  8. Така припремената мусака од пире ставете ја да се печи во загреана рерна на 200 степени за време од 15-20 минути.
  9. Јајцата изматете ги, а по желба додајте малку млеко. Изматените јајцата додајте ги во тавата, наредете шери домати по желба и продолжете со печење уште 5-10 минути. Уживајте во светот со вкусовите на Витаминка!

Ви предлагаме да прочитате: Крцкави зачинети прстени од похуван кромид.

*Комерцијален рецепт

Сподели: