намаз од зеленчук

Вегетаријански намаз од зеленчук

Вкусно, посно, нискокалорично, без глутен и здраво! И овој пат Невена ни испрати прекрасен рецепт за вегетаријански намаз од зеленчук, кој не содржи конзерванси, брашно и други адитиви. 

Намазот од зеленчук содржи мал број на калории, а богат е со растителни влакна, што го прави идеална храна за сите кои сакаат да ја намалат телесната тежина, холестеролот, покачениот крвен притисок и да го подобрат варењето на храната. Ние ви предлагаме намазот да го послужете со интегрално лепче и сирење. Внимавајте на здравјето на вашата фамилија и припремете го овој вкусен витамински намаз од зеленчук!

намаз од зеленчук

Состојки:

Подготовка:

  1. Модриот патлиџан, тиквичката, кромидот, морковот, пиперките, доматите, лукот измијте ги и исечкајте ги на помали парчиња. Исечканиот зеленчук ставете го во тава, додајте ги зачините, солта, попрскајте го со масло и измешајте го.
  2. Тавата со зеленчук ставете ја да се печи во загреена рерна на 180-200 степени. Печете за време од 1 час додека да омекне зеленчукот. Повремено измешајте го зеленчукот во тавата за да не загорат горните парчиња.
  3. Печениот зеленчук оставете го да излади, а потоа ставете го во блендер. Миксирајте за да се добие изедначена мазна смеса. По потреба во намазот додајте и сол. Вака добиениот намаз од зеленчук послужете го со лепче, сирење, а може да го искористите и како сос за тестенини.

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска

Сподели: