Рестован компир со тиквичка

Посно, вегетаријанско, без глутен и нискокалорично! И се заблагодаруваме на Катерина за овој лесен и брз рецепт за рестован компир, а што е најважно јадењето е здраво и богато со зеленчук како тиквичка, морков, кромид и лук. Затоа пробајте го и уживајте во компирите збогатени со аромата на магдонос и рузмарин.

Рестованиот компир може да го послужите со парче месо, а за време на пости или доколку сте вегетаријанец послужете го со свежа салата.

рестован компир

Состојки:

 • 500 грама компири
 • 1 главица кромид
 • 1 тиквичка
 • 1 поголем морков
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • 1 неполна лажичка рузмарин
 • 3 чешниња лук
 • по потреба масло, мелен црн пипер, мешан сув зачин.

Подготовка:

 1. Компирите измијте ги и исечкајте ги на коцки. Во тенџере на оган, на средно висока температура ставете вода, посолете и додајте ги компирите да се варат. Штом водата зоврие, тенџерето затворете го со капак, а температурата намалете ја. Техниката за најдобро варење на компири прочитајте ја тука.
 2. Штом компирите ќе се сварат, исцедете ги и испасирејте ги.
 3. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги. Морковите и тиквичката изрендајте ги на крупната страна на рендето.
 4. Во тава на оган со загреано масло ставете ги сечканиот кромид, изренданите морков и тиквичка и лукот. Пржете ги додека зеленчукот омекне, а потоа додајте ги сварените и испасирани компири, и сечканиот магдонос.
 5. Компирите зачинете ги со рузмарин, црн пипер и мешан сув зачин. Со постојано мешање убаво соединете ја смесата додека компирот почне да се умесува и да се одлепува од краевите на тавата.
 6. Приготвениот рестован компир послужете го додека е топол.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: Печена посна тава од компири со фил од праз.

Сподели: